Zubni implanti
Implantologija predstavlja granu stomatologije koja se bavi nadoknadom izgubljenih zuba ugradnjom zubnih implantata.
Iako se prva znanja na ovu temu javljaju jos 1913. godine ona i dalje izaziva brojne nejasnoće i pitanja kod ljudi.
Iz tog razloga ćemo ovde dati odgovore na ona najčešća pitanja kako bi vam pomogli da razumete i oslobodite se straha koji neznanje stvara jer verujte nam, mesta za strah nema kada je u pitanju ova hirurška intervencija.
Šta su to zubni implantati?
Zubni implantati su veštačka nadoknada zuba koji nedostaju. To su strukture kokje imitiraju koren zuba i omogućuju izradu adekvatnih krunica preko njih. Izradjuju se od titanijuma koji je bikompatibilan materijal i koji nakon odredjenog vremena stvara čvrstu vezu sa kosti. Narodski rečeno, to je ,,šraf” u kosti na kojem se izradjuju krunice, mostovi ili proteze.
Zašto su mi potrebni zubni implantati?
Zubni implanti predstavljaju vrhunac svetske stomatologije i na naše veliko zadovoljstvo na tom nivou se rade i kod nas. Predstavljaju jedinstven način nadoknade zuba cime postižemo lep i kompletan osmeh koji postaje imperativ savremenog drustva. Pored estetika, vraća potpunu funkciju žvakanja i kvalitet života vraća na vrhunski nivo.
Da li sam ja kandidat za zubne implante?
Ukoliko je pacijent potpuno bez zuba ili je zubni niz skraćen, moze biti kandidat za impante. Ali to nije jedini kriterijum. Neophodno je utvrditi, najpre, stanje u ustima pacijenta trodimenzionalnim snimkom – 3D ortopanom. Ovaj snimak pruza lekaru uvid u sve okolne anatomske strukture kao i o stanju preostalih zuba i kosti. Tek nakon ovako detaljnog pregleda, lekar će vam dati mogući plan terapije.
Indikacije i kontraindikacije
Za ovaj vid terapije, gotovo i da nema kontraindikacija. Uspešnost terapije kod zdravi pacijenata je skoro 100%. Odredjene hronične bolesti ovaj procenat mogu smanjiti, ali je i tada terapija moguća.
Da li je sama intervencija bolna?
Odgovor na ovo pitanje je lak – ne! Intervencija se izvodi u lokalnoj anesteziji, savremenim metodama, koje je čine gotovo lakšom od vadjenja zuba. Ako pak strah preovladjuje, moguće je u saradnji sa anesteziologom odraditi intervenciju u sedaciji i time otkloniti i najmanju zabrinutost.
Kako izgleda procedura ugradnje zubnih implantata?
Posle pregleda i utvrdjenog plana terapije, pred vama su dve faze koje vas dele od blistavog osmeha. U prvoj tj. hirurškoj fazi vrši se sama ugradnja implanta u kost. Trajanje ove faze zavisi od samog broja implantata koje se ugradjuju a on moze biti od 1 do 12 kod potpuno bezubih pacijenata. Nakon ove faze i zarastanja kompromitovane sluzokoze, potrebno je minimum 3 meseca da se izvrši dobra osteointegracija tj potpuno srastanje implanta. Za to vreme, pacijent se moye vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima jer se ugrađene strukture ne vide u ustima. Druga faza predstavlja protetski deo. Najpre se vrši otkrivanje implanta i postavljanje sulkus-formera tj. Metalnih struktura koje pacijent nosi 7 dana i njihova uloga je da formiraju mesto za buduće krunice. Nakon ovih nedelju dana, ulazi se u sam kraj cele procedure. Izradjuju se krunice ili mostovi, za sta nam je potrebno svega par dana. Izgled svog novog osmeha pacijent bira sam ali su mu na raspolaganju i saveti i sugestije naših iskusnih lekara. Na raspolaganju vam je veliki spektar nijansi zuba, od najprirodnijih, gotovo prirodnih boja, do najsvetlijih bleach varijanti. Zajdno dolazimo do idealne boje, oblika i veličine zuba i osmha uz koji ćete zadovoljni napustiti našu ordinaciju.